ارسال مقالات برای مجلات ISI

22 شهریور 1397 | 10:30

ارسال مقالات برای مجلات ISI

اولین گام برای ارسال مقالات یافتن یک مجله مناسب برای مقاله شما است که در این مورد باید نکاتی همچون حیطه تخصصی آن مجله، ضریب تاثیر، امتیاز و ... را در نظر بگیرید

پس از انتخاب قطعی مجله مورد نظر، قسمت راهنمای آن را بخوانید. درواقع مقاله شما باید در چارچوب مورد نظر آن مجله تنظیم شده باشد، در غیر این صورت مقاله تان از جانب سردبیر برگشت داده خواهد شد یا در صورت پذیرش اولیه، مراحل بررسی طولانی تری را پشت سر خواهد گذاشت. هرچقدر به این مسئله اهمیت دهید، سردبیر با دید مثبتی به مقاله شما نگاه خواهد کرد، و بهترین کار قبل از ارسال مقاله خود این است که چند بار، خو و همچنین همکاران شما مقاله را بررسی بکنند تا در صورت وجود هرگونه خطای احتمالی قبل از ارسال مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

دستورالعمل برای مقالات تقریبا مشابه است، همه ی مقالات دارای عنوان، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، موارد و روش ها، نتایج، بحث، مراجع و بخش هایی هستند که حتما باید وجود داشته باشند. اما اینکه آنها به چه نحوی نگارش شوند، از چه فونتی استفاده شود، فاصله بین خطوط چقدر باشد، مراجع به چه سبکی نوشته شوند، به چارچوب مجله مورد نظر، بستگی دارد.

 

 عنوان مقاله

برای این کار، دستورالعمل های متفاوتی وجود دارد، برای حاصل اطمینان باید به دستورالعمل نویسندگان مجله توجه کرد. به طور کلی صفحه عنوان، شامل عنوان مقاله، نام نویسندگان، بالاترین درجه  علمی، سمت ها، موقعیت آکادمیک، آدرس ایمیل، شماره تلفن، شماره فکس و آدرس پستی می باشد.آماده سازی مقاله قبل از ارسال

قبل از اینکه مقاله تان را به مجله ارسال کنید، چند بار با خود مرور کنید تا اگر نواقصی داشت، چیزی از قلم افتاده باشد، اصلاح کنید. ترجمه صریح و روان مقاله شما خیلی حائز اهمیت است. برای اینکه از این مورد خیالتان راحت باشد، بهتر است کار ترجمه را به مترجمین متخصص رشته ی خود بسپارید.

نامه کوتاهی که در آن با مخاطب قرار دادن سردبیر، درخواست خود را برای بررسی و چاپ مقاله ارسالی مطرح می کنید، نامه همراه نام دارد. این اولین چیزی است که سردبیر پیش از مقاله آن را خواهد دید. اگر نامه دارای نکات مثبت باشد، دیدگاه مثبتی در سردبیر ایجاد خواهد شد.

 

ارسال مقاله به مجله

مجلات ISI، به دو صورت پستی و الکترونیکی ارسال می شود که در حال حاضر بیشتر مجلات ISI، دریافت مقالات را به صورت الکترونیکی به دلیل امن تر و سریع تر بودن، ترجیح می دهند. فایل مقاله را به فرمت Word یا PDF تهیه کرده و از جدیدترین ویرایش آنها استفاده کنید. سپس فایل PDF را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید تمام حروف، اعداد و نمادها به درستی منعکس شده‌اند. از نمادهای غیر استاندارد استفاده نکنید.

در روش آنلاین در سایت اینترنتی برخی از مجلات مراحل ارسال مقاله به صورت آنلاین است و با تکمیل هر بخش وارد بخش دیگر می شوید تا کار تکمیل فرم ها به اتمام برسد. البته برخی از مجلات هم قبول سفارش را از طریق ارسال ایمیل انجام می دهند که در این صورت، همراه با ایمیل، نامه ی همراه ارسال می کنید.

 

روش دیگر، به شکل پست است که شما باید علاوه بر نامه ی همراه، 3 تا 5 نسخه از مقاله را پرینت بگیرید و همراه با سی دی یا دیسکت حاوی متن مقاله، شکل ها و جدول ها به آدرس پستی مجله ارسال کنید. از پست سفارشی ارسال کنید و رسید آن را تا حصول اطمینان از رسیدن بسته، نزد خود نگه دارید.

پس از ارسال مقاله باید منتظر دریافت نامه اعلام وصول از جانب سردبیر باشید که به پست الکترونیک یا آدرس پستی شما ارسال می شود.

 

روند بررسی و داوری مقاله

ممکن است مقاله شما به سرعت از جانب سردبیر مورد پذیرش واقع شود. این اتفاق نادر هنگامی رخ می‌دهد که ایده تحقیقاتی شما واقعاً جالب و تازه باشد اما عمدتاً مقاله پس از غربالگری اولیه و اولویت بندی توسط سردبیر یا هیأت سردبیری مجلات  ISI، در اختیار چند داور یا کارشناس قرار می‌گیرد تا به دقت آن را ارزیابی نمایند. داوران موظفند در بازه زمانی که در اختیار دارند، مقاله را نقد و بررسی و نظراتشان را اعلام کنند. معمولاً فرمی در اختیار داور قرار می گیرد تا بر اساس آن، بکر بودن، کیفیت و نقاط ضعف و قوت مقاله را بررسی کند. داواران باید بی طرفانه قضاوت کنند. بعضی اوقات نام داوران پنهان نگه داشته می شوند ولی بعضی از مجلات هم از شما میخواهند تا داور را خود شما انتخاب کنید

زمان داوری هر مجله ای فرق می کند. متاسفانه امروزه داوری مجلات داخلی هم تا یک سال طول می کشد. به طور کلی اگر بعد از 6 ماه، جوابی از سوی سردبیر دریافت نکردید، بهتر است با مجله تماس بگیرید. اگر با گذشت 2 ماه از تماس با مجله، باز هم جوابی نگرفتید دوباره تماس بگیرید. چنانچه باز هم جوابی مشاهده نکردید، بهتر است برای احتیاط مقاله خود را با توضیح وقایع اتفاق افتاده به مجله ی دیگری ارسال کنید

 

سرنوشت مقاله پس از داوری

مقاله شما پس از داوری در اختیار سردبیر قرار می گیرد. پس از تصمیم سردبیر، وضعیت مقاله به یکی از صورت های زیر خواهد بود :

پذیرفته شده (Accepted)

نیازمند اصلاحات جزئی(Minor Revise)

نیازمند اصلاحات کلی(Major Revise)

بررسی مجدد پس از اصلاحات اساسی(Resubmit)

رد شده(Reject)

لازم به ذکر است در موارد نیازمند به اصلاحات جزئی و یا کلی(Minor Revise/ Major Revise) پس از اعمال اصلاحات لازم مقاله به بررسی داوران نیازی ندارد و مستقیما برای بررسی نهایی به سردبیر ارجاع داده میشود

 

اصلاح و بازبینی مقاله

مجلات خارجی عمدتا پس از 3 تا 6 ماه، جواب خود را با موضوع پذیرفته شده، نیاز به اصلاح و یا رد مقاله، پس از بررسی توسط داوران ارائه می کنند. ممکن است مقاله بدون هیچ ایرادی مورد پذیرش قرار بگیرد ولی لازم به ذکر است این اتفاق نادر است. معمولا سردبیر با اعلام پذیرش مشروط مقاله، از شما می خواهد تغییرات جزئی یا کلی را که براساس نظر داوران برای شما فهرست گردیده است، در مقاله خود اعمال کنید تا مقاله شما مجددا مورد بررسی و داوری قرار بگیرد. وبرای این کار زمانی برای اصلاحات به شما داده می شود. بهتر است تا جای ممکن سعی کنید اصلاحات را پیش از اتمام فرصت داده شده توسط سردبیر به انجام برسانید. پس از اتمام کار، مجددا مقاله را بررسی کنید و پس از کسب اطمینان، ارسال نمایید.

 

پذیرش و چاپ مقاله

در این مرحله پس از پذیرش مقاله و پیش از چاپ آن، ویرایش نهایی انجام می شود که گستردگی این ویرایش در مجلات مختلف، متفاوت است.
این ویرایش شامل غلط گیری املایی، اصلاح علائم و نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گرامری و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آن ها زیاد است.
پس از این مرحله، برای بررسی و تائید نهایی، نسخه آماده برای چاپ مقاله توسط سردبیر برای شما ارسال میشود. باید تک تک لغات را بررسی کنید تا کلیه ی غلط های تایپی احتمالی را به ویژه در جدول ها پیدا کنید. چنانچه اشتباهی در نسخه چاپی مجله پیدا شود، مسولیت آن تماما به عهده خودتان خواهد بود.

 

رد شدن مقاله

امکان اینکه مقاله شما بدون داوری مستقیما توسط سردبیر رد شود وجود دارد. این رد شدن علل مختلفی دارد و همواره به معنی کم ارزش بودن مقاله نیست. ممکن است مقاله اصلا در حیطه علمی مورد علاقه آن مجله نبوده باشد، ممکن است مقاله تکراری بوده و یا از نظر موضوعی کهنه بوده باشد و یا حتی اینکه هنگام تنظیم نامه همراه و بخش های مختلف مقاله، نکات گفته شده رعایت نشده باشد. ممکن است مقاله اصلاً در حیطه علمی مورد علاقه آن مجله ISI نبوده باشد. اگر مقاله شما پس از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود، سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعلام این مطلب، نظرات داوران را به شما منعکس می‌کند. نظرات داوران را به دقت بررسی کنید و از آنها بری اصلاحات ثانویه در مقاله خود بهره ببرید. سعی کنید ایراداتی که برای شما گرفته شده، رفع کنید تا در صورت ارسال مجدد و یا ارسال به مجله ای دیگر، شانس پذیرش مقاله بالاتر باشد.

 

ارسال به مجله دیگر

از همان روزی که مقاله شما رد شد، شما میتوانید مجددا  دست به کار شده و مقاله خود را برای مجله ی دیگری ارسال نمایید. در این مورد بهتر است کلیه ایراداتی که داوران به آن ها اشاره کرده اند را اصلاح کنید زیرا به علت تخصصی بودن موضوع ممکن است مقاله تان پس از ارسال به مجله بعدی، مجددا در اختیار همان داور یا داوران قرار بگیرد.

  • اشتراک گذاری در