پایگاه های اطلاعاتی

20 شهریور 1397 | 16:48

پایگاه های اطلاعاتی

پایگاه های اطلاعاتی

 

 

مهمترین منابع وب مورد استفاده در جستجوی مقالات "پایگاه های داده" یا "پایگاه های اطلاعاتی" هستند. البته بسیار قابل مشاهده است که در متون و سخنرانی مخاطبان عمومی، به جای پایگاه اطلاعات علمی، عبارات "پایگاه مقالات علمی"، "سایت مقالات علمی" یا "سایت مقالات انگلیسی" استفاده می شوند، اگرچه از لحاظ علمی صحیح نیستند، ولی به این دلیل که برای بسیاری از علاقه مندان غیر حرفه ای ملموس تر و قابل درک تر است، این عبارات بیشتر به چشم میخورند. محققان مختلف می توانند از این پایگاه های داده برای اشتراک گذاری و یا خرید آنلاین  نسخه های الکترونیکی مقالات علمی، کتاب ها یا پایان نامه های مورد نیاز از ناشران مختلف استفاده کنند.

 

 

پایگاه های اطلاعاتی عمومی

 

 

Science Direct

این پایگاه اطلاعاتی، دسترسی به بیش از ۲۰۰۰ نسخه مقالات علمی انگلیسی و بیش از ۵۰ عنوان کتاب لاتین از نشریات مشهور و معتبر Elsevier ارائه می دهد. این نشریات و کتابها موضوعات مختلفی از قبیل شیمی، کامپیوتر، انرژی، علوم زمین، مهندسی مواد، ریاضیات، فیزیک، کشاورزی، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی، علوم محیطی، پزشکی و دندانپزشکی، هنر و علوم انسانی، بازرگانی، مدیریت، حسابداری، علوم اجتماعی و روانشناسی را پوشش می دهند.

SpringerLink

این پایگاه اطلاعاتی، دسترسی به نشریه ها و کتابهای تخصصی در حوزه های مختلف علوم پایه و محض، فناوری و مهندسی و علوم پزشکی را از انتشارات معروف اشپرینگر فراهم می­سازد.

Wiley Online Library

در این پایگاه اطلاعاتی، دسترسی به نشریه ها و کتابهای تخصصی در حوزه های موضوعی مختلف از قبیل کشاورزی، معماری، هنر، تجارت و اقتصاد، شیمی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، علوم زمین و زیست محیطی، علوم انسانی، حقوق، علوم زیستی، ریاضیات، پزشکی، پرستاری، روانشناسی، علوم اجتماعی و دامپزشکی از انتشارات معروف وایلی امکان پذیر است.

Taylor & Francis online

دسترسی به نشریات تخصصی و کتاب های مربوط به موضوعات مختلف همچون مطالعات محیطی، هنر، رفتار علمی، مطالعات ارتباطات، علم، تجارت، اقتصاد، صنعت، آموزش و پرورش، مهندسی و فن آوری، محیط زیست و کشاورزی، علوم و فنون غذا، جغرافیا، علوم انسانی و علوم انسانی علوم، علوم انسانی و زبان شناسی، زبان، حقوق، ریاضی، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری، تاریخی و مسیحی، فیزیک، سیاست، علوم اجتماعی، ورزش، گردشگری و شهرسازی، از نشریات معروف تیلور و فرانسیس توسط این پایگاه اطلاعاتی فراهم شده است.

Sage Journals

این پایگاه اطلاعاتی، دسترسی به نشریه های انتشارات معروف "سِیج" را فراهم می سازد. این نشریه ها در حوزه های موضوعی مختلف از قبیل علوم بهداشتی، علوم زیستی و زیست پزشکی، علوم و مهندسی مواد و علوم انسانی و اجتماعی هستند.

 

 

 

 

پایگاه های اطلاعاتی تخصصی

 

 

Emerald

این پایگاه اطلاعاتی متعلق به انتشارات امرالد است و به ارائه منابع علمی تخصصی (کتاب و نشریه) در حوزه های موضوعی مدیریت، علم اطلاعات و دانش شناسی، اقتصاد، مدیریت دانش و اطلاعات، حسابداری، تجارت، گردشگری و حمل و نقل می پردازد.

IEEEXplore

این پایگاه اطلاعاتی یک کتابخانه دیجیتالی تخصصی است که به ارائه کتاب ها و مقاله های ارائه شده در کنفرانس ها، نشریه ها و استانداردهای مورد استفاده در حوزه های مختلف علوم فنی و مهندسی و کامپیوتر می پردازد.

PubMed

این پایگاه اطلاعاتی، معروف ترین پایگاه تخصصی در حوزه علوم پزشکی دنیاست و توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا(NML) ارائه می شود. به کمک این پایگاه می توان به اطلاعات مقاله های منتشر شده در نشریه های مختلف پزشکی دنیا دست یافت.

Eric

پایگاه اطلاعاتی مرکز اطلاعات منابع آموزشی آمریکا که به اختصار اریک نامیده می شود، زیر نظر اداره آموزش و پرورش آمریکا تهیه و ارائه می شود. این پایگاه اطلاعاتی، به ارائه مقاله های تخصصی در حوزه های آموزش و پرورش، علوم تربیتی، روانشناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی می پردازد.

 

 

 

نکته:

راحتترین راه برای یافتن بانک اطلاعاتی یک مقاله جستجوی کد DOI  ان مقاله است

و یا اینکه با تحقیق عنوان مقاله در گوگل بتوانیم پایگاه اطلاعاتی مورد نظر را بیابیم

  • اشتراک گذاری در